PHOBOS Panel pokojowy/termostat pokojowy / Automatyka na zamówienie klienta
 

Termostat pokojowy/Panel pokojowy PHOBOS jest elementem rozszerzająco zasięg działania i funkcjonalność regulatora temperatury. Stosowany jest głównie do współpracy z regulatorami z serii FUEGO Plus (modele 5Klasa i EcoDesign) oraz wybranymi modelami Signum serii 500

Panel ten umożliwia podgląd stanów alarmowych, zmianę/podgląd temperatur, zmianę/podgląd parametrów regulatora w czasie rzeczywistym z odniesieniem skutku na obu podłączonych panelach jednocześnie. Zmiany wprowadzone są natychmiastowo. Dodatkowo posiada czujnik, którym dokonuje pomiaru w miejscu instalacji urządzenia, tak więc jest termostatem pokojowym. W odniesieniu do tego odczytu może następować sterowanie regulatorem temperatury i procesem spalania. Urządzenie posiada nowoczesny, atrakcyjny wygląd oraz solidna konstrukcja (metalowa malowana proszkowo obudowa + front z tworzywa).

 

Wstęp

Nowoczesne systemy grzewcze dzięki zaawansowanym technologiom umożliwiają sterowanie energią cieplną. W tym celu wykorzystywane są regulatory pracy urządzeń grzewczych, które działają w oparciu o analizę temperatury. Regulatory można podzielić na 3  grupy: regulatory pokojowe, pogodowe i mieszane.

Zainstalowanie regulatorów pokojowych pozwala na odpowiednie gospodarowanie komfortem ciepła we wnętrzach pomieszczeń. Możliwość regulacji ciepła jest niezwykle prosta, wygodna i precyzyjna. W ciągu sezonu można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent zużycia energii cieplnej.



Zasada działania

Regulatory pokojowe sterują pracą kotła na podstawie temperatury w pomieszczeniu, w którym są montowane. Taka forma sterowania kotłem zapewnia właściwy przebieg procesu spalania i tym samym ekonomiczne wytwarzanie ciepła. Dzięki regulatorom ciepło przekazywane jest tylko wtedy, kiedy jest na nie zapotrzebowanie i tylko we wskazane miejsce tak, aby wszędzie panowała pożądana, ustalona przez domowników temperatura. Taka regulacja poziomu temperatury, dostosowana do pory dnia i nocy, zapewnia mniejsze zużycie prądu oraz oszczędzanie energii cieplnej. Funkcje regulatora mogą mieć charakter użytkowy (np. ustalenie w jakich godzinach ma być utrzymana określona temperatura w budynku) lub dotyczyć samego algorytmu pracy urządzenia grzewczego (np. temperatury wody kotłowej). Kiedy temperatura w budynku spadnie poniżej określonej przez użytkownika, regulator wymusza pracę źródła ciepła. Jest to regulacja ze sprzężeniem wstecz, czyli regulator nie przewiduje i nie monitoruje ilości traconego ciepła, a reaguje na realne zmiany, które skutkują modyfikacją temperatury.

 

Gdzie umieścić regulator?

Regulator pokojowy zamieszczamy w pomieszczeniu, które uznamy za reprezentatywne pod względem temperatury. Kolejno temperatura we wszystkich pomieszczeniach będzie ustawiania pod kątem temperatury w wybranym przez nas pomieszczeniu. Bardzo często jako przykład podawany jest pokój dzienny, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Regulator nie powinien być zlokalizowany blisko źródeł ciepła takich jak grzejniki, ale też kominek tradycyjny, który bardzo często jest umieszczony właśnie w salonie. Kominek może zaburzyć rzeczywisty pomiar temperatury przez regulator, zatem w domach, w które posiadają kominek, regulator powinien być zlokalizowany w innym pomieszczeniu. Ponadto jeśli w naszym pokoju dziennym bardzo często występują zwiększone zyski ciepła (stałe przebywanie większej liczby osób, stałe zyski słoneczne), nie jest to najlepsze miejsce na umieszczenie regulatora. Ponadto, należy pamiętać, aby regulator umieścić na ścianie wewnętrznej (na wysokości około 1,5 m). Ściany zewnętrzne są zwykle zbyt wychłodzone. Należy wyeliminować też ściany, na które często padają promienie słoneczne. Regulator nie powinien być zlokalizowany również w miejscu, gdzie występują przeciągi. Obok regulatora nie możemy umieszczać urządzeń  domowych, które generują zyski cieplne jak telewizor czy lodówka, ponieważ to również może zakłócić w pewnym stopniu jego pracę. Aby utrzymać wokół regulatora prawidłową cyrkulację powietrza, nie powinniśmy też zakrywać go zasłonami czy zastawiać meblami, a także zasłaniać drzwiami kiedy zostaną otwarte. Można więc umieścić go np. w pobliżu sypialni czy gabinetu.

Jeżeli uda nam się spełnić wszystkie wymienione zasady, regulator powinien pracować właściwie. Jeśli nie jest zamontowany w odpowiednim miejscu, bardzo szybko dostrzeżemy negatywne aspekty jego pracy. Wadą takiego regulatora jest niewątpliwie nagła zmiana trybu pracy źródła ciepła w przypadku chwilowego zwiększenia zysków ciepła w  pomieszczeniu reprezentatywnym. Jeśli nastąpi tam nagły wzrost temperatury, np. z powodu przebywania w nim większej niż zazwyczaj liczby osób, czy zysków słonecznych – to mimo niskiej temperatury w pozostałych pomieszczeniach, na podstawie błędnego sygnału dla regulatora, kocioł może zostać wyłączony. Z kolei kiedy nastąpi chwilowy spadek temperatury, np. na skutek intensywnego przewietrzania pomieszczeń – regulator może podwyższyć temperaturę. W takich sytuacjach utrzymanie komfortu cieplnego może wiązać się z chwilowym zwiększonym zużyciem energii. Jednak w pozostałych sytuacjach prawidłowy wpływ działania regulatora pokojowego na system grzewczy jest na tyle znaczący, że porównując go z pracą systemu bez takiego regulatora, wciąż słuszne jest jego stosowanie.

 

Wybór dostosowany do potrzeb

Dzisiejszy rynek oferuje szeroki asortyment różnego rodzaju regulatorów pokojowych. Klasyczne sterowniki dwustanowe (tryb „praca” i tryb „podtrzymanie”) mają za zadanie sterować temperaturą pokojową tak, aby osiągnęła ona wymagany poziom. Zaawansowane modele posiadają dotykowy wyświetlacz oraz mogą być wyposażone w funkcje wyboru trybu pracy. Do dyspozycji oferują tryb ręcznego ustawiania temperatury, dzień/noc.

Więcej informacji znaleźć można w Instrukcji Obsługi 

PHOBOS Panel pokojowy/termostat pokojowy

 

KONTAKT

ELEKTRONIKA FOSTER

Eugeniusz Fengier

Zielona Łąka, ul. Wenecka 2
63 - 300 Pleszew

NIP 617-101-00-37

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku
od 8:00 do 16:00


 

Zakład Elektroniczny FOSTER
Eugeniusz Fengier,
Ryszard Owczarz Sp. J.


Zielona Łąka, ul. Wenecka 2
63 - 300 Pleszew

NIP 617-20-47-203

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku
od 8:00 do 16:00

Telefony:

Biuro działu handlowego:
tel. 62 74 18 666
fax. 62 74 18 666 wew. 40

Serwis:
tel. 62 74 18 666 wew. 35

(serwis telefoniczny 7:00-16:00 od poniedziałku do piątku)

 

 

 

Kontakt elektroniczny:

Biuro działu handlowego:
biuro@foster-pleszew.com.pl